20 Eyl 2010

Süzülerek Düşmek

National Geography kanalında “Uçak Kazası Raporu” isminde bir belgesel yayınlanıyor. Haftada bir seyredebileceğiniz bu belgesel sayesinde uçak korkunuz yoksa da sahip olabilme şansı veriliyor biz değerli izleyicilere.
Yine bu belgesel sayesinde uçak havadayken; her türlü sesi dinleyerek veya uçuş ekibinin tüm mimiklerini takip ederek seyrettiğiniz senaryolar benzeri kabus düşüncelere dalabiliyorsunuz.
Belgeselin bir bölümünde uçak havadayken motorların ikisi birden duruyor. Daha önce bunu duysam uçağın birden sert bir şekilde aşağıya doğru düşerek çakılacağını düşünürdüm.
Oysa ki öyle olmuyormuş.
Motorlar durduğunda uçak kilometrelerce daha havada süzülerek yavaş yavaş aşağıya iniyormuş. Şöyle ki benim seyrettim bölümde uçak yaklaşık 32 kilometre ötedeki hava alanına iniş yapabildi ve tüm yolcular sağ olarak kurtuldu. Uçağın ergonomik kanat yapısı ve rüzgar bu mesafeyi arttıra da biliyormuş.
Acaba birçok insan da kendi hayatlarında motorlarının durduğunu; ergonomik yapıları nedeniyle havada süzülerek aşağıya doğru düştüklerinden dolayı fark edemiyorlar mı?
Bir çoğumuz hoşuna gitmeyen şeyleri yapmaktan veya günlerini istemedikleri bir konumda geçirmekten; sert bir düşüş yaşamadıkları ve bu düşüşün hissedemeyecekleri kadar yavaş bir hızda olmasından mı vazgeçemiyorlar.
Hayatlarında radikal değişiklikler yapan insanlar belki de motorlarının durmak üzere olduğunu çok önceden fark eden ve hayat seyrini değiştirenler oluyor.
Kalan yığınlar ise  rüzgarın da yardımıyla süzülerek , yavaş yavaş  düşüşe geçiyorlar.
Ve maalesef en yakın hava alanına yetişmelerini sağlayacak mesafeden çok daha uzakta olduklarını bilmeden.


1 yorum: