23 Eyl 2010

Yalancı Çoban

Bilmiyorum farkında mısınız ama çoğumuz her gün bir çok cümlemizi “yemin ederim”, “vallahi”, “çok ciddiyim”, “ekmek çarpsın”, “kuran çarpsın” ; hadi kötü bir kısmımız da “şerefsizim” şeklinde noktalandırıyor.
Kısacası “ben genelde doğru söylemem ama, bak bu son söylediklerim gerçekten de doğruydu” altyazısını gün boyunca gerek iş gerekse de özel hayatlarımızda birbirimize fazlasıyla enjekte ediyoruz.
Ortalama her insanın günde 4 ile 5 yalan söylediği dünyamızda acaba durum Türkiye’de biraz farklı mı.
Maalesef öyle gözüküyor.
Bunun ispatı bizimle iş yapan veya arkadaşlık kuran ülke insanlarının ilk başta her dediğimizi doğru zannedip hareket etmesinin ardından giderek gerçeği görmeleri ile çok rahat fark edilebiliyor.
Dış ticaret ile uğraşan işadamlarımız bu sebepten gittikleri ülkelerde genellikle diğer ülkelere göre daha ağır ticaret kurallarıyla karşı karşıya kalıyorlar.
Domino etkisinden hareket edersek de belki dış ticaret hacimimiz bu kötü şöhretimiz yüzünden sekteye uğruyor. Çünkü güven katsayımız bir hayli düşük.
Bu durum ikili ilişkilerde de kendisini fazlasıyla hissettiriyor. Birbirine güvenemeyen iş arkadaşları ticari başarıyı, birbirine güvenemeyen arkadaşlar veya eşler de duygusal paylaşımları olumsuz etkiliyor.
Acaba dünyada ilk yalan nasıl söylendi?
Kim kime söyledi?
Pembe miydi yoksa beyaz bir yalan mıydı?
Aklıma çok komik bir olasılık geldi.
Çevremizde her söylenene inanan ve hiç yalan söylemeyen bir insan olsa durumu ne olurdu? İşsiz ve aç mı kalırdı? Her gün soyulur muydu? Arabası çalınır mıydı? Mutsuz mu olurdu?
Bunları yazarken aklıma birden şu geliverdi. Bence böyle bir tanıdığımız olsa bir süre sonra hepimiz ona karşı çok dürüst davranmaya başlardık. Karşımızdakinin yüzde yüz dürüst olduğunu bilmek bizi yalan söylemekten veya onu kandırmaktan alıkoyardı.
Ve bence omuzlarındaki yük çoğumuzdan hafif olurdu.
Acabası olmayan bir insan çok daha mutlu bir hayat yaşamaz mıydı sizce de.

1 yorum:

  1. Bu yazi uzerine The Invention of Lying filmini oneririm - "Çevremizde her söylenene inanan ve hiç yalan söylemeyen bir insan olsa" tezini alip film yapmislar

    YanıtlaSil