25 Kas 2010

Balayında Koh Samui'mi yoksa Bali'mi?

Hemen hemen bir çoğumuz özellikle balayında tropikal adaya gitme konusunda hayallerle büyüdük. Gerek seyrettiğimiz filmler gerekse okuduğumuz kitaplar bu hayalimizin perçinlenmesine sebep oldu.
Ben de 34 yaşına kadar araba taksiti, ev taksiti, bodrum, çeşme vs. derken yurtdışına çıkamamış biri olarak balayında yurtdışına hem de bir adaya gitmeye karar verdim; tabi ki gelinin de oluruyla...
Bu aşamada karşıma Uzakdoğu’da bulunan belli başlı adalar çıktı. Endonezya’nın Bali adası ve Tayland’ın Koh Samui adası, en çok öne çıkan adalar oldu. Aslında Maldivler de ciddi bir alternatif idi,   ama hem  gidenlerin anlattıklarından hem de okuduklarımdan en baştan elemiştim zaten. Zira Maldivler’e gidip de sıkılmayan yok gibiydi.
Sonuçta balayında Bali’ye, sonraki sene de Koh Samui’ye gittim. Ben şimdi kendi fikrimi beyan etmeden önce karşılaştırmalı bilgiler vereceğim ki en sonunda karar sizlerin olsun.
Bali için  toplam uçuş süreniz yaklaşık 12 saat, THY veya Singapur HY ile rahat ve konforlu uçuşlar sizleri bekliyor. Her ikisi için de Singapur’a direk uçuştan sonra 2 saat 15 dakikalık bir ilave uçuş gerekiyor.  Singapur'a aktarmalı giden hava yolu şirketleri de var. Emirates, Etihad ve Katar Hava yolları gibi.

Koh Samui için ise, toplam uçuş süresi yaklaşık 10 saat. Bangkok’a THY ile 9 saatlik bir direkt uçuşun ardından, Bangkok’tan Koh Samui'ye yaklaşık 1 saatlik ilave bir uçuş gerçekleştiriyorsunuz. Bangkok için de yukarıda saydığım hava yollarına ait aktarmalı uçuşlar var. ( Singapur aktarmalı Koh Samui uçuşları da var)

Direk uçuşlar genelde bir miktar pahalı olmakla birlikte, zaten havada iki gece kaybettiğinizi düşünürsek, daha fazla zaman kaybetmemek adına tercih edilebilir.

Yukarıda belirttiğim sürelerin uçuş süresi olduğunu hatırlatayım. Hava alanlarında da bir süre geçiriyorsunuz haliyle.

Bali ile Türkiye arasında 6 saatlik bir saat dilimi farkı varken, bu Tayland için 5 saat.

Bali; denizi biraz yosunlu ama sonuçta tertemiz okyanus suyu.

Koh Samui; hem Samui’de hem de etrafında çok güzel plajları olan adalar var, denizi çok daha iyi diyebilirim,

Bali Koh Samui’ye göre daha ucuz bir yer. Şöyle ki bir dolar yaklaşık 9000 Endonezya Rupiah’sı ve 33 Tayland Baht’ı. Samui, Tayland genelinde olduğu gibi bir hayli ticarileşmiş, Bali’deki ada hayatı ise  çok daha doğal...

Bali , Samui’ye göre daha sessiz bir yer... İnsanlar daha cana yakın ve sıcaklar. Belki de Tayland kadar turist almadığından insanları fazla bozulmamış. Tayland’da size sürekli bir şeyler satılmaya çalışılırken Bali’de durum bundan biraz daha iyi.

Her iki adada da bol bol ve ucuza deniz ürünü yeme şansınız var, hem de denizden yeni çıkmış hala canlı olan ıstakozlar gibi. Deniz ürünü sevmeyenler için, İstanbul'da bulabileceğiniz her mutfak buralarda da mevcut. Türkiye dışında hiçbir yer de olmaması nazarı ile, bizim kahvaltılardan beklememeniz gerektiğini, sanırım hatırlatmama gerek yok...

Tüm Uzakdoğu’da olduğu gibi her iki yerde de size belirtilen fiyatı minimum üçe bölerek alışveriş yapmak (tercihan 5’e bölerek) gerekiyor.

Aşağıda bana göre kesinlikle yapılması gerekenler:

Bali:

Jimbaran’da gece kumsalda, ayaklarınızda okyanus suyu dolaşırken deniz ürünleri yemek,
Kuta’da sörf yapmak, akşam Hard Rock Cafe Bali’de bira içmek,
Bali masajını yerinde mutlaka yaptırmak,
Ubud turuna katılmak,
Eve ahşap heykelcikler almak,

Koh Samui:

Her gece foot massage yaptırmak ,(200 baht, yaklaşık 6 usd yani 10 tl!! )
Chaweng beach’te denize girmek,
Koh Phangan Adasına gitmek haad-rin de denize girmek, 
File binmek,
Bol bol yerel bira içmek, bir de Japon birası Asahi’yi mutlaka denemek,
Evet bunlarda Eylemce yapılması önerilenler.

Tamam sadede gel diyorsanız ben her zaman ama her zaman Tayland derim..

Ancak balayında ultra sakin bir tatil istiyorum ve tamamı ile kafayı boşaltmak istiyorum diyorsanız da Bali sizin için daha ideal gözüküyor. Zaten ne demişler “Honeymoon in Balimoon”.

Yalnız sonraki sene Tayland’a gidip bir daha nasıl giderimin planlarını da yapmaya hazır olun.

Tayland’a ayrı bir yazı gerekir zira,

"Mai pen rai" 


Yani hiç tasa yok...


Not: Ayrıca bakınız... http://ikincikanal.blogspot.com/2010/12/koh-samui.html

1 yorum:

 1. Maldivlerde kesinlikle sıkılmazsınız, mümkün değil...
  Biz balayı için Temmuz ayında Conrad Maldives Rangali İsland da kaldık, kesinlikle doğru bir tercihmiş. Gitmeden herkes sıkılırsınız falan diyordu ben de aksiyon severim, korkmuştum açıkçası ama bir hafta kaldık, daha 1 hafta olsa yine yetmeyecekti bana. Water villada kaldık, odanızdaki zeminden denizin içini ve balıkları izleyebiliyorsunuz.
  Su altında çekimler yaptık balıkların içinde, şnorkelling turu, yunus izlemeye gittik, denizin 5 metre altındaki restoranda yemek yedik köpek balıklarının içinde, denizin ortasında masaj yaptırıp jakuziye girdik …vs daha bir sürü harika aktivite. Eğer merak ederseniz beklerim bir göz atın umarım gitmek isteyenlere faydası dokunacaktır, fiyatı , en iyi mevsimler, otelin hediye verdikleri hepsi var. 3 Bölüm halinde anlattım, bu da kısa kesilmiş hali :)
  Bu arada yeni yeni başladım blog işine yardımlarınızı ve lütfen yorumlarınızı dört gözle bekliyorum.
  Diğer destinasyonlarla kıyaslanamayacak kadar farklı ve rüya gibi bir yer Maldivler, kıyas kabul etmez bence.

  http://yenibirsoyadimoldu.blogspot.com/2012/12/maldivler-balayi-karar-asamasi-evlilik.html
  http://yenibirsoyadimoldu.blogspot.com/2012/12/maldivler-balayi-devam_5.html
  http://yenibirsoyadimoldu.blogspot.com/2012/12/maldivlerde-zaman-nasil-geciyor-simdi.html

  YanıtlaSil