23 Kas 2010

Sungurlu

2012 yılının yine yağışlı bir gününde bu defa saat 08.12 iken Rıfat her zamanki gibi uyandı. 08.12 sihirli bir kalkma vakti idi Rıfat için. Çünkü ne 08.11’di ne de 08.13. Bu evden çıkmasına göre ince bir şekilde ayarlanmış bir saat dilimi idi. Evden çıkması yaklaşık 18 dakikayı aldığından daha doğrusu otobüs 08.35’te geldiğinden veya en doğrusu otobüs 08.55’te işyerine vardığından, hadi bunu da geçelim saat 09.00’da yerine oturabildiğinden  bu saatte kalkardı.
Beş yıldır aynı iş yerinde çalışan Rıfat bu beş yıl içinde bir gün bile geç kalmadı. Bunu istedi ama yapamadı. Çünkü uyandırma alarmı küçükken kafasının içine yerleştirilmişti ve gözleri kapandığı anda tekrar çalmaya programlanmıştı. Tabi ki bu sadece sabah saatleri içindi yoksa Rıfat hiç gündüz uykusu uyuyamazdı ki zaten gündüz uyumayı da sevmiyordu.
Rıfat aslen Çorum’luydu. Sungurlu ilçesinden. Anadolu’nun yol üstünde gelişen ilçelerinden biri olan Sungurlu da aynı Rıfat gibi arada kalmış bir ilçeydi.
Çoğu insan için yarım saat için durularak bir şeyler yenen, çay içilen ve tuvalete gidilen bir mola yeri olan Sungurlu Rıfat için memleket demekti, bundan da gurur duyuyordu. Gerçi “ Senin yaptığını Çorum’lu yapmaz” deyiminden dolayı üniversite zamanı Ankara’da biraz takılmıştı memleketine ama sonuçta yedi sülale oralılardı ve Rıfat ömrü boyunca bedava leblebi yiyebilmenin özgürlüğünden dolayı gayet mutluydu.
Hayali Mülkiye’yi bitirip Sungurlu’ya bir gün kaymakam olarak dönmek olan Rıfat belki kaymakam olamadı ama iyi bir vatandaş oldu. Oyunu da hiçbir seçim kaçırmadan Sungurlu’da kullandı.  En azından vefa borcu hissetmemekte idi.
Yalnız Sungurlu’da oturmanın bir tek kötü yanı vardı. Rıfat otobüs seyahatlerini çok sever hep bir otobüs şöförü olmak isterdi. Ancak Sungurlu’da otobüse bindiğinde şoföre en yakın oturulabilinecek koltuk 36 numara olurdu. Bir gün en önde oturmaya söz verdi ve sırf bunun için bir saat geriye yolculuk yaparak Çorum’a gitti ve istediği koltuğa oturabildi.  
Rıfat’ın o gün hesaba katmadığı belki de tek şey hava durumuydu.
Hayatı boyunca bir daha o günkü kadar sisli olmadı Çorum-Ankara karayolu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder