26 Ara 2010

Dubrovnik

Yaz tatilinizi dağılmış, parçalanmış ve savaş geçirmiş bir ülkeye yapıyorsanız eğer, istediği kadar işin içine yüzme ve güneşlenmeyi katın tatiliniz illaki bir parça politize oluyor. Tabi ki  her romanda , şiirde veya  filmde her birey kendi farklı duygularını yaşıyor ve farklı şeyler hissediyorsa eğer Dubrovnik’te de durum farklı değil. Bu sebeple  Dubrovnik merkezli  seyahatinizde tüm duyguları yaşamaya hazır olun.
Hemen belirtmek gerekir ki bu tura gidip ben üç ülke gördüm diyerek üç farklı magnet getiren arkadaşınıza öncelikle bir nanik yapın. Zira aslında gördüğümüz yerler bölünmüş olsa da, bana kalırsa hala aynı havayı koklayan ama aralarına çubuk krakerden sınırlar çizmiş bir eski büyük devletin üyeleri. Zaten 4 saatlik mesafede üç ülke kat edip üç ülke görmüş olabiliyorsunuz.
Karadağ ve Bosna'yı daha sonraki yazılarıma bırakıp Dubrovnik üzerinden yürümeye devam ediyorum
Hepimiz seyahatlerimizden sadece fotoğraflar  ve hediyelik eşyalarla dönmüyoruz. Beraberimizde en çok taşıdıklarımız anılarımız ve gittiğimiz ülkelerle ile ilgili kesinleşmiş yargılarımız.
Toparlamak gerekirse önümüzdeki yaz ister deniz turizmi, ister kültür turizmi olsun, kesinlikle adresiniz Dubrovnik olmalı.  Bu satırları yazan kişinin Uzakdoğu takıntısı olan biri olduğu da biline.
Biz 3 yıldızlı Tirena otelde kaldık. Tertemiz bir otel…hemen yakınında çok güzel bir plajı var..kahvaltısı güzel..çok yıldızlı otellere kesinlikle kanmayın. Biz çok mutlu ayrıldık.
Stali grad yani old town yani eski şehir. Her akşam gideceğiniz yer. Şehrin kalbi ve merkezi. En az yarım gündüzünüzü fotoğraf çekimi için mutlaka burada geçirin. Kaleye kesinlikle bayılacaksınız. Osmanlı kente  hiç hakim olamamış ancak vergiye bağlayabilmiş.
Denizi harika olan Dubrovnik ve çevresi Türkiye tarzı kumsallar arayanlar için yanlış adres olduğunu en baştan belirtelim ki kimse bu hayallerle bu tatile çıkmasın. Deniz harika ama hemen hemen her yer kayalık ve taşlık. Bu sebeple yanınızda deniz ayakkabısı götürmeyi sakın ama sakın unutmayın derim.
Lokrum ve Lopud Adaları hem farklı ada ambiansı hem de tertemiz denize girebilmek için ideal seçenekler.  Lokrum Adası içinde küçük bir göl barındıran yemyeşil bir ada. Burada dikkat edilmesi gereken nokta denizin çok güzel fakat fazlasıyla kayalık olması. Bu yüzden denize girerken dikkat edilmeli. Değişik bir tecrübe. Çok hoşumuza gitmişti. Old Town’dan botlar kalkıyor. Ücretler gidiş geliş ödeniyor ve ucuz sayılabilecek meblağda. Lopud ise daha şirin bir ada ve içinde birkaç farklı plajı var. “Sunj Beach” içlerinde Dubrovnik boyunca görebileceğiniz en çok kumu barındıran plaj,  bu nedenle gitmekte fayda var. Bu adaya da Old Town’dan botlar mevcut. Ayrıca tüm adaları içeren öğle yemekli tur seçenekleri de var.
Dubrovnik’te gece hayatı yok denecek kadar az. Bu yönde büyük beklentiler varsa destinasyonu değiştirin derim. Şehre ve plajlara genel bir sessizlik hakim ki bu beni çok memnun etmişti.
Yemek olayına gelince sizleri hayal kırıklığına uğratmak istememem ama dağ fare doğurdu diyebilirim. Özellikle deniz ürünleri konusunda beklentileriniz kesinlikle karşılanmıyor. Sadece kalamarı ızgara şeklinde yaptıkları ıspanak ile sundukları yemek tercih edilebilir. Bunun dışında biz pizzaya doyduk. En çok da “Mea Culpa” da yedik pizzalarımızı. Tabi ki domuz eti dışında et bulmanın zor olduğunu belirtmeme gerek yok.  Bu noktadan hareketle şehirde bir İtalyan havası olduğu gözle görülür biçimde net.
 Çok fazla uzatmak istemiyorum ancak Dubrovnik’i seyahat planlarınızın en başlarına koymanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.
En başa dönecek olursak o dönem kalbiniz ve zihniniz hangi yöne yelken açmış ise besleneceğiniz duygular da o yönden esiyor. Uzun lafın kısası bu şehir sizi her anlamda doyuruyor.

DSC_0251

DSC_0619

DSC_0627

DSC_0588

DSC_0594

DSC_0605

DSC_0389

DSC_0335

IMG_0303

3 yorum:

  1. ben ilk fırsatta gidicem...
    plajlarını,kalelerini,sokaklarını hakim ettiği sessizliğe eşlik etmek için Dubrovbik'in...

    Murat EGİN

    YanıtlaSil
  2. bu yazıdan ve fotoğraflardan sonra da gitmezsek artık ayıp olacak :)

    YanıtlaSil