16 Oca 2011

Mostar

Dubrovnik turumuzun bir gününü Mostar turuna ayırdık. Mostar Köprüsü bildiğiniz üzere Yugoslavya'nın parçalanması sürecinde özellikle Bosna merkezli yaşananların simgesi haline gelmiş bir yer.

Mostar çok şirin bir yer olmakla birlikte savaşın tüm izlerini hala taşıyor.

Bu seyahatte kendi adıma en çok farkına vardığım olgu dünyadaki tüm savaşların aslında din eksenli olarak ortaya çıktığı ve sona erdiği oldu.

Şimdi burada savaşın detaylarına girip kimsenin canını sıkmak istemem ancak Mostar veya genel anlamda Bosna gezileri oldukça hüzünlü geçiyor. Tüm Avrupa'ya bir saat uçuş mesafesindeki bir yerde bunca katliamın yaşanmasını insan kendisine açıklayamıyor. Ben bile o dönemde olayları yeteri kadar anlayamadığımı hissettim.

Bilmeyenler için Mostar hem Sırp'ların hem Hırvat'ların hem de Bosna'lıların bir arada yaşadığı bir kent. Savaş çıktığında beraber yaşayan bu insanlar bir sabah kalktıklarında birbirlerine düşman kesiliyorlar.

İlginçtir, ben de köprünün Sırp'lar tarafından yıkıldığını zannediyordum. Oysa ki, köprüyü Sırp atışları çok hırpalamış ancak yıkamamış. Köprüyü yıkan  Hırvat topçuları olmuş.

Mostar mutlaka gidilmesi ve görülmesi gereken bir yer.


DSC_0437

Tur otobüsünden iner inmez karşılaştığımız bu görüntü tüylerimizin ürpermesine yetti.Hala kurşun izlerini şehrin her yerinde görmek mümkün.

DSC_0440

DSC_0442

Eski Kent'e giriş...

DSC_0454

DSC_0476

DSC_0465

DSC_0490

Savaş bittiğinde ve köprünün tekrar inşası gündeme geldiğinde ilk önce eski taşların kullanılarak yapılması düşünülmüş. Resimdeki taş da bu amaçla nehirden çıkartılan taşlardan. Ancak daha sonra bu mümkün olmamış ve yeni taşlarla renovasyona karar verilmiş.

DSC_0487

Nehirde yüzen gençler. Çok eskiden Mostar'da evlenmek isteyen her genç erkek buna hazır olduğunu göstermek adına köprüden atlarmış. Hala atlayanlar var ancak bu defa turistlerden para alarak gösteri amacıyla...

DSC_0447

DSC_0497

Şehrin diğer yakasına dev bir kilise yapılmış. İnanılmaz büyük ve bana kalırsa çok çirkin bir mimariye sahip...

1 yorum: