20 Ara 2011

Turkish Delight

Eskiden beri takıldığım bir konu vardı ki; bugün gazetede okuduğum ve aslında ilk bahsedeceğim konu ile ilgisi olmayan gündeme ait bir bilgiyi görünce yazayım dedim.
Asmalımescit’te masaların kaldırılması, Antalya’da içkili restoranlara yönelik yeni bir uygulamaya geçilmesi veya benzeri bir tatil yöresindeki eğlence yerlerinin kapanış saati ile ilgili bir uygulama yeniliğine kalkışıldığında; abartısız herkesin ilk tepkisi şu oluyor:
“ Turistler üzerinde çok olumsuz etkisi olur” veya “turizm baltalanır”.
Ülkemiz insanının kendi kişisel hakları ve sosyal hayatına yönelik değişiklikleri, kendi arasında hiç göstermediği düzeyde bir “empati” ile karşılamasının nedeni gerçekten, empati midir, yoksa bir aşağılık kompleksi midir, ya da kendi hakları üzerinde irade sahibi olamayacağına yönelik kültürel ve politik genetiği midir?
Cevap veriyorum B ve C.
Ama çokça B.
Değişikliklerin kendi hayatını nasıl etkileyeceğinden çok, turizmin buna göstereceği reaksiyon üzerinden konuların yorumlanması ve gündeme taşınması, çağdaş medeniyetler seviyesine sadece“shopping mall” sayısı bakımından eriştiğimizi gösterir.
Kişisel haklar açısından Çin ile Vietnam arasında bir yerde olduğumuzu düşünüyorum.
Bu konuya nerden mi geldim?
Bildiğiniz üzere gündem maddesi, Fransa’da şu anda gündemde olan “Ermeni Soykırımı” iddiasına yönelik yasa teklifinin Meclis gündemine taşınması.
Konunun siyasi tarafına hiç girmeyeceğim. Ama ticari tarafına da girmeyi hiç düşünmüyorum.
Yalnız bugün gazetelere baktığımda gözlerime gerçekten inanamadım.
Anlı şanlı gazetelerimiz kararın ticari etkisini tam manşetten verirken, Airbus, Axa ve diğer Fransız yatırımcıların bu olası karardan duyduğu rahatsızlıktan ve olası bir kararın Türk-Ticari ilişkilerini hangi düzeyde etkileyeceğinden bahsediyorlardı.
Diğer bir deyişle, Fransızları siyaset ve tarih bağlamlarında ikna edemeyişimiz gerçeğini, son rauntda ticari tehdit ile örtmeye çalıştığımızı anladım.
Sizce de çok üzücü değil mi?
Ülkemiz ile ilgili bu kadar önemli bir iddiayı uluslar arası platformda engellememizin yolu, Airbus’tan uçak alımını iptal etmek olabilir mi?
Eğer yolumuz bu ise, biz soykırımı Fransızlardan önce kabul etmişiz de haberimiz yokmuş.
Ülkemiz bu mantaliteyle her devirde yalnızlığa mahkumdur.
Suçu başkalarında aramayalım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder